Varlık Yönetimi Firmalarının Yaptığı Dolandırıcılık

2
660

Bugün sizlere bankalardan satın aldıkları borç dosyalarını başta kampanya vs. diyerek, sonrada şantaj, tehdit ve taciz ederek borçludan kafalarına göre oluşturdukları faiz oranları ile nasıl tahsilat yapmaya çalıştıklarını anlatacağız.

Çoğunlukla ekonomik sebeplerden insanlarımız bankalara olan kredi, kredi kartı gibi borçlarını ödeyemeyebiliyor. Banka hukuk büroları da bu borcun tahsilatı için harekete geçiyor. Aslında buraya kadar her şey normal. Eğer bu aşamada banka borcunu tahsil etmeyi başaramazsa borçlunun dosyasını sözde hukuk bürosu olan varlık yönetim firmalarına satıyor.  Bir hukukçu olmamak ile beraber bu şekilde verilen borç dosyalarının KVKK gereği suç olması gerektiğini düşünüyorum. (Bir Avukat arkadaşımız bu konuda bizi aydınlatırsa seviniriz.)

Varlık Yönetim firmaları da aldıkları dosyaları başta hafif baskılamalarla, sonuç alınmadığını gördüklerinde de şantaj tehdit ve taciz ile tahsilat yapmaya çalışıyor. Borçlu olan vatandaşlar, karşılaştıkları muamele sonrasında (birçoğu zaten borcunu ödeyememe mahcubiyetini yaşarken) panik ve telaş içerisinde ya ödeme garantisi veriyor veyahut başka bir borçla bu borcu kapatıyor.

Kampanya, Tehdit, Taciz

Varlık Yönetim Firmaları kendi kafalarına göre uyguladıkları faiz oranları ile borçluya önceleri sms göndererek kampanya olduğunu şu tarihe kadar öderseniz şu kadar indirim alırsınız gibi cazip mesajlar atarken, zaman içerisinde şu günü kadar ödemezseniz maaş haczi, taşınır malların haczi, banka hesaplarının bloke edilmesi ve hapis tehdidinde bulunmaktalar.

Varlık Yönetimi Firmalarının Yaptığı Dolandırıcılık
Varlık Yönetimi Firmalarının Yaptığı Dolandırıcılık

Hapis Cezası

Şöyle bir gerçek daha var ki bu tip bir firmaya telefon ile ödeme sözü verdiğiniz de ve borcu ödemediğinizde gerçekten 3 aya kadar tazyik hapis cezası mevcut. Gerçekten ödeyecek durumunuz yoksa aman ödeyeceğim demeyin.

Varlık Yönetim Firmaları kurdukları hukuki korku imparatorluğu ile borçluyu köşeye sıkıştırabilir. Hatta gelen ihbarlara göre bazen eş, anne, baba, kardeş gibi aile bireylerini de arayarak bu borcu ödemezseniz sizin evinize de haciz gelir dendiği bildiriliyor.

Ne yazık ki Devletimizin bu konuyla ilgili bir düzenlemesi mevcut değil. Bankalar ve bazı kurumların kişisel bilgilerimizi bu firmalara devrederek yaptıkları hukuksuzluğun ve sonrasında yaşanan şantaj, tehdit ve tacizin bir şekilde durdurulması gerekiyor.

Allah Borcu Olan Vatandaşlarımıza Sabır ve Biran Evvel Borcunu Ödeme Gücü Versin.

Murat Güner

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz