Koca’dan Açıklama: Eris Varyantıyla Nasıl Başa Çıkacağız?

0
37

Bakan Koca Açıkladı: Türkiye’de Eris Varyantı 9 Kişide Görüldü

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de dokuz kişide Eris varyantının tespit edildiğini duyurdu. Bakan Koca, bu kişilerin yurtdışı temaslı olduğunu ve aynı ilde bulunduklarını belirtti. Ancak Bakan, bu gelişmenin endişe kaynağı olmadığını vurguladı.

Eris varyantının koronavirüsün bir alt varyantı olduğunu belirten Bakan Koca, “Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ilde bulunuyorlar. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız” dedi.

Eris varyantı, son dönemde dünya genelinde dikkat çeken bir konu haline gelmişti. Ancak Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de görülen Eris varyantının endişe verici olmadığını ve mevcut tedbirlerin devam edeceğini belirtti.

Koronavirüs salgınının sürdüğü bu dönemde, yeni varyantların takip edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması önem taşıyor. Sağlık Bakanlığı, vatandaşların ve sağlık çalışanlarının bu süreçte dikkatli olmalarını ve mevcut sağlık protokollerine uyumlarını hatırlatıyor.

Eris varyantıyla ilgili daha fazla detay ve güncel bilgilerin paylaşılması bekleniyor. Kamuoyuna, salgının seyrine ve bilimsel verilere dayalı olarak sürekli olarak güncel bilgiler sunulmaya devam edilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz