Ana Sayfa Türkiye Haberleri Türkiye’nin de yer aldığı NATO’nun “Dynamic Manta 2024” tatbikatı başladı: Dikkat çeken...

Türkiye’nin de yer aldığı NATO’nun “Dynamic Manta 2024” tatbikatı başladı: Dikkat çeken Rusya mesajı

0
15

Türkiye'nin de yer aldığı NATO'nun

NATO’nun denizaltı savunma harbi konusunda müttefik ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirmek ve eğitim seviyesini yükseltmek amacıyla düzenlediği “Dynamic Manta 2024 (DYMA 24)” tatbikatı başladı. Dynamic Manta’nın Akdeniz’deki en büyük ve en karmaşık tatbikat olduğunu ve denizden uzaya kadar NATO’nun caydırıcılığına katkıda bulunduğunu söyleyen NATO Marcom Denizaltı Komutanı Tümamiral Thomas Wall, bir gazetecinin Rusya’yı tehdit olarak görüp görmediği sorusuna “Evet, Rusya’yı en büyük tehdit olarak görüyorum ve NATO ittifakının tüm sebebi bu.” yanıtını verdi.

NATO’nun denizaltı savunma harbi tatbikatı “Dynamic Manta 2024” başladı. 
NATO Müttefik Deniz Komutanlığının (MARCOM) organizasyonunda ve İtalya Deniz Kuvvetlerinin ev sahipliğindeki tatbikata müttefik ülkeler Türkiye, Kanada, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, İspanya, İngiltere ve ABD katılıyor.
İtalya’nın Sicilya Adası’ndaki Katanya limanından müttefik gemi ve denizaltıların sabah saatlerinde denize açılmasıyla başlayan tatbikata deniz karakol uçakları da destek veriyor.
Tatbikat, katılımcı ülkelerin birlik ve unsurlarının, su altındaki her türlü tehdide yanıt vermesi konusunda birlikte çalışabilirlik ve yeterliliklerini artırmayı hedefliyor.
Dynamic Manta 2024 tatbikatının ilk gününde müttefik unsurları, bazı zor eğitimleri icra etti.
Tatbikata katılan Türk denizaltısı ve Türk firkateynine bağlı helikopter ile malzeme ve insan transferi eğitimi yapıldı.İtalyan denizaltısı acil durumda satha çıkış eğitimi yaparken Alman, deniz karakol uçağı tarafından da denizaltı arama tespit eğitimi icra edildi.
NATO’nun planlı yıllık tatbikatlarından Dynamic Manta’ya her yıl istikrarlı şekilde katılan Türkiye, bu yıl üç unsurunu bu tatbikata gönderdi.Tatbikatta, Türk Deniz Kuvvetleri bünyesindeki Gabya sınıfı firkateynlerden TCG Gediz (F-495), Preveze sınıfı denizaltılardan TCG Anafartalar (S-356) ve bir deniz karakol uçağı olmak üzere 3 unsur görev alıyor.
NATO Marcom Denizaltı Komutanı Tümamiral Thomas Wall, tatbikatın başlaması sebebiyle NATO Deniz Daimi Görev Grubu 2 (SNMG2) sancak gemisi olan ITS Morosini’de bir basın toplantısı düzenledi.NATO’nun her yıl Orta Akdeniz’de Dynamic Manta ve İngiltere, İzlanda ile Grönland arasında kalan bölgede de Dynamic Mongoose olmak üzere iki denizaltı savunma harbi tatbikatı düzenlediğini belirten Wall, Dynamic Manta’nın Akdeniz’deki en büyük ve en karmaşık tatbikat olduğunu ve denizden uzaya kadar NATO’nun caydırıcılığına katkıda bulunduğunu söyledi.
Bir gazetecinin Rusya’yı tehdit olarak görüp görmediği sorusuna da Wall, “Evet, Rusya’yı en büyük tehdit olarak görüyorum ve NATO ittifakının tüm sebebi bu. NATO için bir diğer tehdit terörist gruplardır ama Rusya birincil tehdittir.” yanıtını verdi.Wall, ayrıca “Türkiye’nin Dynamic Manta’da hem denizaltılara hem de tatbikat ve pratik yapmamıza imkan tanıyan denizaltı savunma harbi kabiliyetlerine katkısından çok memnunum.” dedi.SNMG2 Komutanı İtalyan Tuğamiral Pasquale Esposito da Türkiye’nin tatbikata ve SNMG2’ye katkısının kayda değer olduğunu söyledi.
Toplam 9 müttefik ülkenin katılımıyla gerçekleşen tatbikat, 8 Mart’a kadar sürecek.

Bizi Twitter da Takip Edin.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz