Şili’de 12 bin yıl öncesine ait fil kalıntıları bulundu

2
4

Şili'de 12 bin yıl öncesine ait fil kalıntıları bulundu

Şili’deki bilim insanları 12 bin yıl önce ölen bir filin kalıntılarını ortaya çıkardı. Araştırmacılar, keşfin iklim değişikliğinin ve insan etkisinin, bölgedeki hayvanları o dönemde nasıl etkilediğine ışık tutmasını amaçlıyor.

Şili’de binlerce yıllık fil kalıntıları keşfedildi.
Bilim insanları Cochamo bölgesindeki Tagua Gölü yakınlarında 12 bin yıl öncesine ait Gomphothere  kalıntıları ortaya çıkardı.
Modern filin soyu tükenmiş bir akrabası olan Gomphothere’in binlerce yıl önce güney Şili’de yaşadığı açıklandı.
Araştırmacılar bu fil türünün bölge sakinleri tarafından avlanmış olabileceği düşüncesi üzerinde duruyor. Filin 4 ton ağırlığında olduğu belirtiliyor.
Konuya ilişkin açıklama yapan araştırmacılar, “Çok büyük ve tehlikeli bir hayvandı. Muhtemelen avlanması için bir kaç kişi gerekiyordu” yorumunu yaptı.
Öte yandan, bilim insanları, keşfin bölge üzerindeki insan etkisini daha geniş incelemelerine izin vereceğini söylüyor. Bu durumun, aynı zamanda iklim değişikliğinin bölgedeki hayvanları o dönemde nasıl etkilediğine ışık tutması bekleniyor.

Sadece Magazin için

2 YORUMLAR

  1. […] Şili’de 12 bin yıl öncesine ait fil kalıntıları bulundu yazısı ilk önce Deşifre Haberler üzerinde ortaya çıktı. Tweetle 12 Bin Yıl ÖnceFilhaberKalıntıKültür ve SanatMamutŞiliİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde onur ödülü alacak isimler açıklandı Kaunos Antik Kenti’ndeki tiyatro eski ihtişamına kavuşuyor Sultan Alparslan dönemine ait altın sikke Ahlat Müzesi’nde Ardahan’daki Şeytan Kalesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilecek Bathonea’da çıngıraklı bilezikli çocuk mezarı bulundu Devlet Tiyatroları Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu festivallerinde sanatseverle buluşacakZİYARETÇİ YORUMLARI […]

Yoruma kapalı.