Kozalak ile Ormanlarımızı Koruma Görevi

0
54

İstanbul’da orman yangınlarına karşı yeni bir önlem olarak kullanılan “Kozalak” adlı güneş enerjisiyle çalışan cihaz, Adalar bölgesinde yangınları önlemek için kullanılmaya başlandı. Bu cihaz ağaçların gövdelerine yerleştirilerek çevresel koşulları izler ve yangın riskini değerlendirir. İkinci bir uyarı yapmadan önce ilk uyarıyı verir.

Orman yangınlarına karşı yeni önlem (İlk kez Heybeliada’da
deneniyor) - 2

Cihazın çalışma prensibi hava sıcaklığı ve nem gibi önemli çevresel verileri ölçerek değerlendirir. Örneğin, hava sıcaklığı 30 derecenin üstüne çıktığında veya nem yüzde 40’ın altına düştüğünde cihaz uyarı verir. Bu veriler, cihaz tarafından sürekli olarak izlenir ve belirlenen kritik noktalar aşıldığında yangın riski arttığında anında bir uyarı mesajı gönderilir. Bu sayede orman yangınlarına daha erken müdahale edilmesi ve önlemler alınabilmesi sağlanır.

Orman yangınlarına karşı yeni önlem (İlk kez Heybeliada’da
deneniyor) - 3

İstanbul Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü İkram Çelik, bu cihazın verileri izleyerek yangın riskini önceden belirlemelerine yardımcı olduğunu ve böylece ekiplerin veya gönüllülerin hızla müdahale edebildiğini belirtiyor. Yangın çıkmadan önce bu tür erken uyarı sistemleri, orman yangınlarının kontrol altına alınmasına ve doğal alanların korunmasına yardımcı olabilir.

Bu tür teknolojik gelişmeler, orman yangınları gibi doğal afetlerle mücadelede daha etkili bir şekilde önlem alınmasına yardımcı olabilir ve doğal kaynakları koruma konusunda önemli bir rol oynayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz